Kontaktuppgifter

Gripsholms förskola

En dag på förskolan

Kl. 7.00 Förskolan öppnas (om man behöver andra tider ska man kontakta info@gripholmsskolan.se)

kl. 7.00- 7.30 Frukost

kl. 7.30- 9.00 Lek inne

kl. 9.00- 10.30 Samling sen Utomhusvistelse/ Ledd verksamhet/ Smågruppsverksamhet

kl. 10.30-11.00 Lunch

kl. 11.15- 11.45 Nedvarvning – Sagostund/ Lyssna på musik/Lugn aktivitet

kl. 11.45- 13.30 Fri lek/ Ledd verksamhet/ Smågruppsverksamhet

kl. 13.30- 14.00 Mellanmål

kl. 14.00- 17.00 Utevistelse

Kl. 17.00 Förskolan stängs (om man behöver andra tider ska man kontakta info@gripholmsskolan.se)

 

Grupper

Grupperna kommer att vara åldersblandade dvs. 4- och 5- åringar i samma grupp. De två olika grupperna kommer heta Mumintrollen och Hattifnattarna. Förskolan kommer att ha aktiviteter även i smågrupper.
 

Hämtning och lämning

Barnet lämnas antingen inne på förskolan eller till matsalen där frukosten serveras. Barnet hämtas antingen inne på förskolan eller ute på gården, beroende på vilken tid hämtningen sker.

För information om förskolan, läs mera här.

För att ställa ert barn i kön, läs här.

Personal

Annika Bärnlund

Förskolechef / Förskollärare

Mumintroll

Emma Vesterlund

emma.vesterlund@gripsholmsskolan.se

Förskollärare

Johanna Innerfors

johanna.innerfors@gripsholmsskolan.se

Barnskötare

Rickard Jonsson

rickard.jonsson@gripsholmsskolan.se

Barnskötare

Telefonnummer: 070-182 11 28

Hattifnattar

Johanna Rosenberg

johanna.rosenberg@gripsholmsskolan.se

Förskollärare

Linda Sundell

linda.sundell@gripsholmsskolan.se

Telefonnummer: 070-181 90 58

Barnskötare / Logoped

Simon Albertsson

simon.albertsson@gripsholmsskolan.se

Barnskötare

Telefonnummer: 070-182 11 27