En ny termin med robotar

26 jan, 2016

En ny termin har börjat, med många nya förväntningar och en del nya tillskott i klasserna. 🙂

Just nu arbetar alla klasser med robotar – vilket klasserna verkar tycka är jätteroligt. Alla klasser arbetar parvis med varsin robot som de bygger och programmerar, som de senare ska använda i en ”robot battle”-tävling där lagens robotar ska brotta bort varandra från en ring. Robotarna har kameror och kan känna av föremål och temperatur och agera därefter (beroende på hur man programmerar), vilket gör att varje robot blir unik funktionsmässigt. Utöver detta så har eleverna tillstånd att bygga vidare på robotar med allt vad de hittar, från stekspadar till sugrörskonstruktioner för att göra dem så intressanta som möjligt.

Det är ett långt projekt som är beräknat mellan 1-2 månader tills vi går vidare med annan programmering. 🙂

teknik5