ABC och sociala medier

1 sep, 2015

Nu har jag träffat alla klasser, så nu har jag som lärare lugnat mig lite och är tämligen mindre nervös. 🙂

Något vi har börjat gå igenom i de äldre klasserna är etik och hur man förhåller sig i sociala medier, samt hur man bör ta i beaktning hur man pratar till personer online. I spelvärlden bjuds det ofta på förolämpningar och fula ord i diverse spelchatter. Vad ska man göra? Det är ett ämne vi ska upprepa året ut. Diskriminering och trakassering via internet är ett ämne som blir mer verkligt, när vi spenderar mer och mer tid i datorvärlden.

Från ett teoretiskt ämne till ett annat, så har vi börjat studera belöningsmetoder som är vanligt i spelens värld. ABC-metoden repeteras just nu flitigt, och denna metod kommer vi använda oss när vi programmerar spelen, så att spelen blir såpass roliga att spelaren vill fortsätta.

En kort förklaring av ABC-metoden är:

A. Instruktion (eller osynlig instruktion)
B. Genomförande, utföra A.
C. Belöna utförandet på något sätt. På så sätt motiveras man snabbt till att ta sig an en ny uppgift.

Metoden går att tillämpa i verkliga livet när vi ska få tråkiga rutiner att bli mer automatiska, så att de känns mindre motiga. Rekommenderas för alla!

main-qimg-7bfbb49ca4907ff12c11cad3d061e8dd