Laborationer och goda framsteg!

15 apr, 2016

Hej!

Den här veckan har vi inlett ett nytt tema, vatten, i NO. Vi har gjort lite experiment och bl.a. testat vad som händer om man häller i olja i ett vattenglas och vilka av vätskorna vatten, olja och soja som väger mest. På matematiken har vi börjat med volymenheter och laborerat lite med deciliter och liter genom att hälla över vatten i olika stora kärl. Eleverna snappade genast upp det väsentliga, grundregeln att det går 10dl på varje liter. I engelskan har vi gått igenom viktiga aktiviteter man gör under en dag och i SO har vi rett ut begreppet konsekvens. Eleverna har också fått testa sina värderingar och funderat på vilka sätt man kan ta ansvar för sina handlingar.

Det har gått framåt för eleverna. De har sedan hösten blivit bättre på att läsa, skriva och räkna och många elever har visat framfötterna och utvecklats mycket inom flera ämnen. Det har varit glädjande att se och jag hoppas att den positiva utvecklingen fortsätter även framöver.

Några bilder från veckan:

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan

IMG_4487 IMG_4489 IMG_4491 IMG_4492 IMG_4494 IMG_4501  IMG_4503 IMG_4504 IMG_4505 IMG_4508  IMG_4510 IMG_4522