Snart är det sommarlov!

2 jun, 2017

Hej!

Det här var den sista riktiga skolveckan innan sommarlovet. I nästa vecka, som endast är tre dagar lång så kommer vi att städa ur materiallådan, ta hem alla skolarbeten, öva inför skolavslutningen och avsluta med klassen med filmstund. En tradition är också att eleverna utvärderar läsåret, berättar vilka styrkor de utvecklat och vad de tycker har varit bra och inte så bra med skolåret. Eleverna har kämpat febrilt den här veckan och snart är vi alla värda ett långt och härligt sommarlov.

Den här veckan har vi bl.a. varit på klassutflykt till Rördrommens fältstation och haft gäster på besök från vår vänskola i Mbuku, Tanzania. Klassutflykten var mycket uppskattad av eleverna och gav mersmak för fler utflykter framöver! Våra gäster från Tanzania var med på två av våra engelskalektioner och fick se presentationer om skolämnen som eleverna gillar. De var väldigt tacksamma över att få vara här och det vore lärorikt för våra elever att få se deras skola, vår vänskola. Deras respekt, tacksamhet och värme gentemot alla människor de möter lämnar ett intryck och vi har en hel del att lära av dem. På fredagen hissade vi den svenska flaggan och skålade till tonerna av ”Du gamla du fria”. Rävarna och Hjortarna sjöng en vacker sång och allt detta i strålande solsken. Nu väntar några lediga dagar innan vi avslutar detta händelserika läsår. Jag ser framemot att få leda hjortarna vidare nästa läsår.

 

Ha det bra och trevlig långhelg!

 

Mvh Staffan