Det är rymden som gäller!

5 feb, 2016

Hej!

Vi har fortsatt med temat rymden och den här veckan har eleverna jobbat med ett grupparbete om rymden. Arbetsmetoden grupparbete tränar många egenskaper hos eleverna och om temat är intressant så kan man åstadkomma hur trevliga lektioner som helst! Eleverna har varit oerhört entusiastiska inför arbetet och jobbat flitigt i sina grupper. Alla har bidragit på olika sätt och eleverna har utnyttjat varandras styrkor. Arbetet har innefattat att själva ta reda på fakta från internet, böcker och arbetsblad, rita bilder och skriva faktatexter. Vid veckans slut var de flesta överens, grupparbetet var roligast! På fredagen visade Lita och Rickard oss hur vi genomför skolbiovalet, något som de fick ta del av i Strängnäs på torsdagen. Klassen röstade fram sin favorit Havets sång och nu hoppas vi på att det blir den som vi får se senare i vår.

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan

 

IMG_4086 IMG_4085 IMG_4063 IMG_4062 IMG_4058 IMG_4056 IMG_4054 IMG_4053 IMG_4052 IMG_4046