Nationella proven är igång!

17 mar, 2017

Hej!

Den här veckan har det mesta kretsat kring de nationella proven i svenska. Eleverna har varit taggade, fokuserade och verkligen gjort sitt bästa. Flera elever tyckte efter det första delprovet att det var jättekul! Det var roligt att höra. Vi gör nu svenska delen klart och efter det inleds proven i matematik. Hoppas att eleverna är lika taggade då 🙂 Jag tycker själv om upplägget med ordning och reda, att göra ett moment i taget och att se hur eleverna presterar när det verkligen gäller. I övrigt har det varit en bra vecka, men just nu behöver vi jobba lite på arbetsron under lektionerna, framför allt vid lektionsbyten. Från och med nästa vecka tar vi en extra drive när det gäller detta, för att alla ska ha möjlighet att koncentrera sig på bästa sätt.

 

Trevlig helg!

Mvh Staffan