Läsåret närmar sig sitt slut

18 maj, 2018

Hej!

Plötsligt en dag kom sommaren och de bruna träden och buskarna växlade om från brunt till grönt. Solen gassar, äppelträden intill skolan fick blommor och eleverna springer runt skolgården i shorts och t-shirt. Det var så varmt och skönt ute att man nästan glömde bort att vi faktiskt bor uppe i Norden. Så kändes hela förra veckan.  Nu har värmen lagt sig lite grann, men solen fortsätter att visa upp sig från sin bästa sida. Den gör oss glada och fyller oss med vitaminer. Det är precis vad vi behöver nu då vi närmar oss slutet av läsåret. Endast fyra veckor återstår av läsåret och vi har passat på att hålla en del lektioner utomhus i det fina vårvädret. Eleverna är spralliga och upp i varv och det är inte så lätt att få alla att fokusera den här tiden på läsåret 🙂 Nästa vecka blir det sommarexpedition och jag ser fram emot en fin heldag ute i naturen.

 

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan