Långt bort i skogen

2 dec, 2016

I onsdags fick vi besök av Scenkonst Sörmland och deras föreställning Långt bort i skogen. Sofia Sandén och Maria Jansson tog med oss på en resa bakåt i tiden till fäboden och vallmusiken.15292899_10156702467928647_1538818317_o

 

Föreställningen var häftigt uppbyggd med gamla filmklipp blandat med modern teknik så som livelooping. Exempel på Sofias och Marias livelooping ser ni i det här filmklippet.

 

 

Eleverna fick lyssna på annorlunda instrument så som näverhorn och mungiga och de tyckte att föreställningen var intressant och spännande. I slutet av föreställningen fick eleverna dansa tillsammans med Sofia och Maria.

 

Föreställningen passade även bra in i temat ”förr i tiden” som vi har haft på SO-lektionerna i höst. Eleverna fick nu konkreta exempel på hur det kunde vara förr.