Hjortarna gör en egen tidning!

26 jan, 2018

Hej!

Den här veckan har hjortarna börjat göra en egen tidning i digitalt format. Eleverna har själva valt vilka områden de vill jobba med och valmöjligheterna är många: insändare, nyheter, reklam, sport, väder, annonser, bok- och filmrecensioner m.m. De jobbar i grupper och samarbetet är en viktig ingrediens för att slutprodukten ska bli bra. Eleverna har varit väldigt taggade och de sprudlar av idéer. Det ska bli kul att följa upp projektet i nästa vecka och att lägga ihop allas arbeten till en och samma tidning. Vi hoppas att Hjortnytt gör stor succé!

Hjortarna har nu bytt grupper i slöjden och den nya träslöjdsgruppen har byggt pennhållare. Jag var imponerad över hur duktiga de var att jobba förra veckan. Nästa vecka ställs de inför nya utmaningar då vi kommer att tillverka en träskål.

 

Ha en trevlig helg!

 

Mvh Staffan