Gripsholmsskolan firar Alla hjärtans dag!

12 feb, 2016

Hej!

Den här veckan har det mesta kretsat kring att öva inför Alla hjärtans dag morgonsamlingen som vi hade på fredagen. I år var det nämligen Hjortarna och Rävarna som stod för programmet. Eleverna fick sjunga min egen sång ”På alla hjärtans dag” och läsa upp några välvalda ord som jag tyckte kunde passa bra inför denna dag. Jag inledde själv med att presentera bakgrunden till Alla hjärtans dag firandet, vilken kan vara bra att repetera även om vi kanske tidigare hört historien om sankt Valentin.

Eleverna var jätteduktiga och det var en speciell känsla att höra någon annan framföra min egen sång, i det här fallet två klasser 🙂 Se gärna klippet på klassens sida. Det blev helt enkelt en fin avslutning på veckan och nu önskar vi er alla en riktigt glad Alla hjärtans dag på söndag!

På måndag drar vi iväg på vinterexpedition. Det ser vi fram emot.

Trevlig helg! /Staffan