Händelserik vecka!

15 sep, 2017

Hej!

På måndagen hade vi skolfotografering. Det var en mycket organiserad fotograf på plats och det hela var avklarat på drygt 50 minuter. Den positiva fotografen fick eleverna på gott humör och det blir spännande att se hur klassens fotografi blev! På onsdagen kom följande avvikelse i schemat då eleverna sprang Skoljoggen. Eleverna fick saft som lön för mödan och i klassen samlade vi in drygt 500kr som kommer att gå till SOS barnbyar. Stort tack för era bidrag!

På träslöjden fick eleverna denna vecka göra fantasidjur av pinnar som de sågade ut själva. På skolgården satt vi och hade knivskola med eleverna för att undvika olyckor med det vassa verktyget. Det blev en helt fantastisk lektion och en avslappnande stämning av att sitta i ring och tälja. I nästa vecka ska vi måla djuren och det ska bli riktigt spännande att lyssna på vilka tankar som ligger bakom detta skapande.

I övrigt har vi haft en fortsatt bra vecka tillsammans. Pigga, aktiva elever med arbetsiver. Vi fortsätter gärna så!

 

Trevlig helg!

 

Mvh

Staffan