Glad påsk!

13 apr, 2017

Hej!

Nu har vi knutit ihop säcken och är redo att fira påsk. Skoluppgifterna är gjorda, vi har ätit påsklunch, vi har sett påskens händelser i kyrkan och eleverna är nu klara med de skriftliga nationella proven! Veckan inleddes dock med att gå igenom de tragiska händelserna som utspelade sig i Stockholm förra fredagen.  Eleverna hade många frågor och det kändes bra att få gå igenom vad som har hänt och hur man kan hantera det. På måndagskvällen tog hjortarna guld och en fjärdeplats i Bästa simtrean, vilket var väldigt starkt jobbat! Eleverna var väldigt glada och fanns med på första sidan i Måsen. Sedan dess har vi haft det bra i klassen och nu ser vi alla fram emot ett avkopplande lov efter att ha sprungit det årliga Chicken racet som gula kycklingar.

 

Glad påsk!

 

Mvh Staffan