Fullt upp i hjortklassen!

8 sep, 2017

Hej!

Vi har haft en fullfjädrad skolvecka och hunnit med massor i de olika ämnena. Eleverna jobbar flitigt och tar i många avseenden ett större eget ansvar när det gäller läxor och att hålla koll på sitt skolmaterial. Jag påminner om vikten av att ni föräldrar tar er tid att sitta ner med era barn om de behöver hjälp med läxorna. Det betyder mycket för elevernas självkänsla och sporrar till mer aktivitet på lektionerna. Eleverna är väldigt ivriga att diskutera på lektionerna. Särskilt i SO, vilket är kul, eftersom en stor del av lektionerna handlar just om att reflektera kring det vi nyss lärt oss.

 

Träslöjdslektionen blev min personliga favorit den här veckan, då eleverna byggde konstruktioner av tandpetare och kikärtor. Byggnaderna skulle kunna finnas på riktigt och ha någon detalj som gjorde dem speciella. Eleverna tog sig an uppgifterna och märkte efter ett tag att det hela var svårare än de hade tänkt sig. Materialet man jobbar med är nämligen avgörande för hur hållbar konstruktionen kommer att bli. Konstruktionen skulle vara tredimensionell och vi inledde med uppvärmning. Eleverna byggde kuber och pyramider för att få in tekniken. Nästa vecka beger vi oss utomhus för att slöjda med trämaterial.

 

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan