Första advent

1 dec, 2017

Hej!

Så gott som alla utvecklingssamtal är nu hållna och det har varit väldigt givande samtal. Jag märker en stor skillnad från tidigare år med hjortarna, de har fått större självinsikt. Eleverna börjar lära känna sig själva allt bättre, sina styrkor och svagheter. Det är bra, då vet både jag och eleverna själva hur vi kan utveckla kunskaper och sociala färdigheter. Jag tackar er föräldrar för att ni tagit er tid att sätta er ner tillsammans med era barn och gått igenom IUP:n och trivselblanketten. Många elever har gjort stora framsteg. Det kan t.ex. handla om att man fått mera flyt i läsningen, blivit mera säker på de olika räknesätten eller ökat sitt ordförråd i engelska. Varje framsteg har stor betydelse och överlag har eleverna under höstterminen blivit mer fokuserade på lektionerna. Vi har flera nya ämnen och för att hänga med i karusellen så krävs en hel del koncentration. En del elever har hittat nya favoritämnen och det talas om nya yrken de vill jobba med som vuxna i samband med lektionerna! Jag är glad över att eleverna har hittat den rätta inställningen och ser framemot den resterande biten av läsåret. Vi har mycket kul att se framemot 🙂

 

I början av veckan gjorde eleverna klart ett grupparbete om Finland. Det blev riktigt bra och många har lärt sig nya saker om landet som på onsdag fyller 100 år. Våra grupparbeten var en del av torsdagens vernissage, som blev väldigt lyckad! Fredagen blev väldig speciell. Vi inledde med den traditionella adventskyrkan. Det var stämningsfullt som alltid med tända ljus och vacker sång av både lilla kören och mellankören. Efter kyrkan bjöds eleverna på varm saft och pepparkaka och sedan var det dags för följande projekt, Kainos sång. Det var en helt fantastisk musikföreställning om krigsbarnet Kaino och hennes resa från finska Karelen som bombades av Ryssland under andra världskriget till en annan verklighet i Sverige. Det var ett trollbindande skådespel i 90 minuter med gripande inslag, särskilt för oss finländare som kunde relatera till landet på ett annat sätt. Vi får vara tacksamma för att vi fick ta del av denna verkliga historia av ett helt otroligt teatergäng från Gävle.

 

Ha en skön första adventshelg,

 

Mvh Staffan