En vecka med mycket uteverksamhet

18 mar, 2016

Denna vecka har vi passat på att vara ute en hel del!

 

IMG_1492 IMG_1493

På tisdagens uteskola var vi ute i Lottenlund och lekte, gungade och hade roligt.

 

Snart är det dags för ”Chickenrace” vi tränar lite på uteidrotten.

IMG_1505

Lite kämpigt att springa är det.

 

På onsdagen tog vi med oss trasmattor och Ipads till Hjorthagen för att ha en bildlektion. När vi pratade igenom dagen frågade jag vad de tyckte om att ha bild i hjorthagen, jag fick många olika: roligt, skönt, varmt, spännande men den bästa beskrivningen av denna lektion fick jag av en pojke som sa: -jag tycker att det var mysigt att ha lektion i Hjorthagen. Vilket jag håller med i.

IMG_1510 (1) IMG_1511 IMG_1513 IMG_1510 IMG_1509 IMG_1508 IMG_1515

 

På lördag är det Earth hour och vi har denna vecka bland annat försökt att inte använda mera el än vad vi behöver använda det vill säga inte ha lampa på om det är tillräckligt ljust mm. Vi har även pratat om att man kan äta klimatsmart. Vi fick veta av Linda förra veckan att man ska försöka äta mindre kött och mera grönsaker. Vi har tagit kort på olika maträtter och jämfört de olika och pratat om vilken som var bra och vilken som var mindre bra

IMG_1473

Vegansk måltid

IMG_1496

Fisk med mycket sallad. (frökentallrik)

IMG_1495

Fisk med potatis och sallad.

IMG_1497

Tomatsoppa.

Trevlig helg och kom ihåg att släcka ljuset

Lördag den 19 mars klockan halv nio!