En onsdag med annat program

16 sep, 2016

Den här onsdagen fick Pingvinerna vara med om ett lite annorlunda schema än en vanlig onsdag. Vi var inbjudna till Mariefreds bibliotek för att träffa Alexandra som gav oss några boktips och hjälpte oss låna böcker. Eleverna var ivriga att hitta spännande och intressanta böcker och sås småningom kunde vi alla gå tillbaka till skolan med två böcker var som vi redan har hunnit läsa lite i. Tack för en trevlig stund hos er på biblioteket!

bok1

bok2

bok

Efter lunchen var det så dags för årets upplaga av Skoljoggen som varje år springs av ca en halv miljon svenska skolelever. Vi var lite pirriga inför att springa hela Hjorthagen runt, då det var premiär för oss Pingviner att springa hela varvet. Men oj vad bra det gick! Eleverna hade gott humör runt hela Hjorthagen och kämpade tappert på! Där fick vi se prov på Heartware hos ett gäng 7-åringar! Härligt! 

Några Pingviner hann fastna på bild under det här evenemanget:

 

jogg jogg15  jogg17 jogg18 joggen19jogg16jogg12jogg10jogg7jogg6jogg5jogg4

jogg3jogg2jogg1