En bra vecka!

26 mar, 2017

Hej!

Veckan som gått har varit intensiv, men riktigt bra. Vi har haft bättre arbetsro i klassen den här veckan och eleverna har varit  fortsatt fokuserade under de nationella proven. Tiden går fort när man har roligt – nu är redan svenska delen avklarad för  elevernas del. Inkommande vecka startar proven i matematik. Eleverna tycker fortfarande att det har varit kul att genomföra proven och jag ser fram emot att jobba vidare med detta i några veckor till. Lärarstudenten Mikaela har hållit en del lektioner med eleverna och just nu jobbar de med kroppens inre organ. Det är spännande att lära sig om hur matsmältningsorganen, hjärtat och lungorna fungerar. Mikaela håller för tillfället klassens engelska och NO lektioner och kommer att stanna med oss några veckor till.

 

Hoppas att ni har njutit av vårsolen,

 

Mvh Staffan