Eleverna har lärt sig trafikvett!

12 maj, 2017

Hej!

Den här veckan har det varit specialprogram varje dag. På måndagen hade vi en gäst i klassen, en lärare från en Waldorfskola i Järna, på tisdagen och onsdagen hade hjortarna Marika som vikarie då jag och Birgitta jobbade med elevernas nationella prov. Gästen som besökte oss jobbar själv som lärare och  tyckte att besöket var lärorikt och upplevde framför allt att presentationer på Keynote var en intressant idé. På torsdagen besökte Polisen oss för att lära oss om säkerhet i trafiken på cykel. Eleverna fick sina cyklar besiktigade och de flesta klarade besiktningen utan fel och brister. Sedan åkte de en teknikbana ute på stora parkeringen. Många tyckte det var kul, men det fanns också elever som tyckte det var lite pirrigt. Veckan avslutades på fredagen med ett nytt besök av skolledare från Esbo i Finland. De råkade komma förbi en sväng när vi jobbade med enhetsomvandlingar på matematiken. I övrigt har eleverna också övat på att skriva om sina fritidsintressen på engelska och presenterat fina presentationer om kroppen och de inre organen.

Det har varit en händelserik vecka och nu tror jag vi alla ser fram emot helgen för att orka med slutspurten inför sommarlovet. Vi lägger nu i den sista växeln!

 

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan