Eleverna gör fina framsteg!

29 sep, 2017

Hej!

Den här veckan har det varit fullt upp och jag har dessvärre inte hunnit ta några bilder. Istället kommer här lite bilder från förra veckan, från bildlektionen och från träslöjdslektionen. Eleverna har jobbat på flitigt på lektionerna och det känns som att många elever tar kontinuerliga kliv framåt! Under lektionerna hinner jag ibland klämma in extra stödlektioner där vi går igenom allmänna missförstånd i innehållet eller sådant som många upplevt som svårt. Det är viktigt att alla elever är med på tåget, eftersom karusellen snurrar rätt fort och mycket ansvar börjar ligga på eleverna själva. Ett ansvar som många till min stora förtjusning blivit bättre på att ta. Det vållar gott inför höstens utvecklingssamtal i november.

 

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan