Det nalkas vår!

20 apr, 2018

Hej!

Det känns kul att vara tillbaka igen efter bedrövelser med hälsan. Före och efter påsken drabbades jag av två halsflussar i rad och man tycker ju att en ändå kunder räcka… Marika och Vilma tog hand om klassen medan jag var sjuk och eleverna har jobbat flitigt med sina uppgifter medan jag varit borta. Men när man har varit sjuk så uppskattar man att få vara frisk! Det har för min egen del varit en hektisk vecka då alla elever snart ska ha sina omdömen hemskickade, men jag tycker ändå att vi har hunnit med en hel del i klassen under veckan som gått. Eleverna har gjort reklamaffischer om landskapet Härjedalen, gjort presentationer om luft och tryck, lärt sig om berättelsers uppbyggnad och skrivit en egen berättelse. Dessutom har vi repeterat om istiden och stenåldern, vilket eleverna tyckte var intressant. Samuel har också visat fantastiska bilder för klassen från sin resa till Uganda. Samuel höll två imponerande presentationer för oss (och en som jag missade) om vad de gjorde och om djuren de såg på resan. Det finns häftiga platser ute i världen… Nu börjar det vara varmt ute och en del lektioner kommer att utföras ute nästa vecka. Stämningen är bra i klassen och eleverna är på gott humör. Det är lite svårt att förstå att skolåret snart närmar sig sitt slut. Veckorna går snabbt! Nästa fredag firar vi Valborg på skolan, en tradition som inte minst vi finlandssvenskar håller varmt om hjärtat 🙂

 

Trevlig helg!

 

Mvh Staffan