Att skriva för hand…

4 sep, 2015

Hej!

Den här veckan fick Hjortarna påbörja arbetet med en snygg och hållbar handskrift. Vi började från grunden med att pröva två olika penngrepp för att se vilket som var bekvämast. Vi pratade om den nya lärobokens upplägg och formade bokstäver i luften till en webblänk innan det var dags att påbörja arbetet i boken. Eleverna tyckte det var kul och jag var imponerad över hur fokuserade alla var då de jobbade i boken. Det är viktigt att alla får en bra start och att det känns bekvämt från början. Det är också viktigt att eleverna är noggranna redan från start, eftersom det är svårare att rätta till inlärda fel när det gått en tid. Hur som helst, medan vi väntar på att bli tilldelade våra datorer så har vi tagit vara på tillfället att skriva mycket för hand. Vi har skrivit mycket i skrivhäftet och bl.a. har vi tränat på att skriva rubriker, listor,  faktatexter och dialoger. Vi har också fått träna på att göra tankekartor och skriva texter till egna bilder. Det är viktigt med förmågan att kunna uttrycka sig för hand. Nu ska vi bara se till att handstilen blir automatiserad och något som faller sig naturligt för eleverna. Det blir den med tiden om man orkar vara ihärdig!

 

Trevlig helg!

Mvh Staffan

FullSizeRender FullSizeRender-4

Fokuserat arbete i Bunden handskrift.

FullSizeRender-3 FullSizeRender-2

FullSizeRender-1 vendla

Arbete i engelskaboken med teman som siffror, färger och djur.

FullSizeRender-5

Eleverna studerar sina tavlor de gjorde i SO om barnkonventionen.

FullSizeRender-6

Eleverna presenterar sina tavlor inför varandra.

FullSizeRender FullSizeRender-4

Vi reflekterade över vem man kan behöva om man hamnar på en öde ö…FullSizeRender-3 FullSizeRender-2

Eleverna hade väldigt olika idéer kring det 🙂

FullSizeRender-1