Berättelserna om igelkotten

30 sep, 2016

Vi har i veckan funderat på vilka delar som kan ingå i en berättelse. Vi kom fram till att det ska finnas en miljöbeskrivning, en karaktärsbeskrivning, ett problem eller en händelse samt ett avslut. Eleverna fick med hjälp av bilder beskriva miljö (en skog) och karaktär (en igelkott) och sedan själva komma på vad som skulle hända karaktären i berättelse. Eleverna var jätteduktiga på att beskriva skogen och igelkotten och använda ord så som mörk och dimmig skog, 9000 år gammal skog, vackra kottar, fuktig skog med 1000 meter höga träd, nerhuggna träd, massor med stenar och mossa, läskig skog, förtrollad skog m.m. Igelkotten hade å sin sida svarta, glänsande ögon, 100-1 000 000 sylvassa taggar, blöt nos, gullig, vit päls, klor m.m.

Problemen som uppstod för igelkotten var fantasifulla och handlade om alltifrån ormar, tjuvar och bilolyckor till skadade tassar och häxor som kidnappade Pigge Igelkott.

Som tur slutade alla berättelser lyckligt och igelkotten med familj och vänner levde lyckliga i alla sina dar!

 

Ta gärna en titt på texterna som Pingvinerna har skrivit. De finns utanför vårt klassrum.

 

igelkotten5   igelkotten6 igelkotten2
igelkotten1  igelkotten

 

Tack för den här veckan!